Aktualności

04.11.2016

Kolekcje butów Zamberlan

W życiu każdego turysty przychodzi taki dzień, kiedy staje on przed decyzją o zakupie odpowiedniego obuwia trekkingowego. Nie jest to wybór prosty, a pod uwagę należy wziąć całe spektrum czynników. Tylko w pełni świadoma decyzja, uwzględniająca wybór pod kątem danej aktywności, zapewni nam komfortowe i bezpieczne przemierzanie kolejnych kilometrów, aby uniknąć nieprzyjemności, jakie są efektem nieprzemyślanego zakupu. W przypadku marki Zamberlan oferta jest świetnie przemyślana i dzieli się  na następujące kolekcje: Alpine, Backpacking, Icona, Trail Hiking, Speed Hiking i Junior. Taki zabieg znacząco powinien przyspieszyć poszukiwania.

Jeśli polem naszych zmagań są góry wysokie typu alpejskiego, to niewątpliwie musimy skierować się w stronę kolekcji Alpine. Buty z tej kategorii pozwolą nam na zdobycie kolejnych 3, 4, 5 czy 6-tysięczników, dzięki swojej zaawansowanej budowie, najlepszym materiałom i odpowiednio przemyślanym rozwiązaniom jak  choćby system sznurowania. Świetnym reprezentantem tej grupy spotykanym bardzo często nie tylko na zimowych kursach tatrzańskich, ale również w Alpach jest Zamberlan Expert Pro GTX RR. Ta niezwykle udana konstrukcja zyskała rzesze fanów dzięki swojej uniwersalności. Buty idealnie sprawdzą się zarówno podczas kamienistych podejść, jak i w trakcie pokonywania lodowca czy wspinaczki lodowej. Stanowią idealną propozycję nie tylko dla doświadczonych już użytkowników,  ale również dla osób stawiających pierwsze kroki podczas alpejskich wypraw. Podobnym zaufaniem można obdarzyć nieco wyższego oraz posiadającego neoprenowy ochraniacz (zakończenie cholewki) Mountain Pro GTX RR oraz wykonanego ze sztucznych materiałów Dru GTX RR. Natomiast dla osób ceniących styl Fast and Light Zamberlan przygotował model Dufur GTX RR. To propozycja, niezwykle lekka i wytrzymała oraz współpracujące z rakami pół-automatycznymi.

Kolekcja Backpacking skierowana jest natomiast  dla osób pokonujących duże odległości z ciężkim plecakiem. Jeśli preferujesz kilkudniowe wyprawy w nieznanym terenie, często trudnym technicznie, to właśnie jeden z modeli tej serii spełni Twoje oczekiwania. Buty tej kategorii zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalny możliwy komfort podczas długich wypraw z ciężkim plecakiem zarówno w lecie jak i w zimie. Doskonale sprawdzą się również podczas wycieczek na rakietach śnieżnych, a za najlepszy  przykład powinien posłużyć model Zamberlan Guide GTX RR. Występuje on oczywiście w wersji  męskiej i damskiej. Niezwykle wytrzymała i odporna konstrukcja świetnie sprawdzi się niezależnie od terenu w jakim się znajdujesz i pogody jaka obecnie panuje. Wysoki otok dodatkowo ochroni cholewkę przed uszkodzeniami podczas marszu w kamienistym terenie. Sztywna konstrukcja  zapewni świetne wsparcie stopy i kostki oraz idealnie sprawdzi się wraz z rakami koszykowymi (paskowymi). W tych butach nepalskie trekkingi powinny być czystą przyjemnością.

Jeśli jesteś entuzjastą trekkingów jedno- czy kilkudniowych, ale w trochę mniej wymagającym  terenie, powinieneś zapoznać się z modelami z kolekcji Trail Hiking. Obuwie spełni  oczekiwania bardzo doświadczonych i wymagających użytkowników, jednak w porównaniu do  poprzednich serii jest znacznie lżejsze. Wszyscy, którzy cenią sobie każdy noszony  na sobie gram  powinni dobrze poznać te modele. Przyszli użytkownicy będą mieli możliwość wyboru  pomiędzy  konstrukcjami wysokimi,  ¾ czy niskimi, co umożliwia idealne dopasowanie obuwia do naszych potrzeb. Za przykład niech posłuży model Zenith GTX RR, który występuje także w wersji Mid (krój ¾). Ta zaawansowana konstrukcja posiada wszystko co niezbędne: membranę GORE-TEX®, otok, wielowarstwową podeszwę, a przy tym jest lekka i oczywiście zapewnia maksimum komfortu. Stanowi ciekawą  alternatywę dla osób pokonujących wielokilometrowe szlaki po terenach wyżynnych czy nizinnych.

Ostatnia z serii przeznaczona dla osób dorosłych to Speed Hiking. Charakteryzuje ją obuwie niezwykle lekkie, a zarazem wytrzymałe, idealnie sprawdzające się podczas szybkich przejść w zróżnicowanym terenie. Oczywiście obuwie z tej kategorii z powodzeniem można stosować podczas Nordic Walkingu, czy marszobiegów. Nie straszne im leśne dukty, górskie szlaki,  osuwiska czy płyty skalne. Zapewnia maksymalny komfort, odpowiednie wsparcie stopy oraz tak ważną oddychalność. Godnymi polecenia są opisywane Crosser GTX RR (zarówno w wersji niskiej jak i mid) oraz nowoczesny Zamberlan Airound GTX RR, wykorzystujący rewelacyjną technologię GORE-TEX® Surround®, dzięki której stopa ma możliwość „oddychania” także od dołu. Na koniec obuwie przeznaczone dla najmłodszych podróżników, które bardzo często jest kopią buta dla dorosłych. Prócz oczywiście innej konstrukcji, materiały i zastosowane technologie pozostają takie same. Dzięki temu młodzi piechurzy mogą komfortowo  pokonywać kolejne kilometry. Wiedza na temat doboru obuwia jest bardzo rozległa i zahacza o  wiele wątków. Oprócz informacji typowo technicznych jak użyte materiały czy technologie, musimy wiedzieć jaka aktywność jest podejmowana przez nas najczęściej i pod tym kątem dokonywać wyboru. Dopiero odpowiednie określenie swoich potrzeb takich jak: teren wędrówek, ilość dni, waga ekwipunku noszonego na plecach itp. pozwoli na wybranie odpowiedniego modelu z danej serii. Dlatego też gorąco zachęcamy do odwiedzenia sprawdzonych sklepów outdoorowych w celu przymiarki i ewentualnych konsultacji ze sprzedawcami.