Aktualności

04.11.2016

Nagroda Backpackera dla Crosser Plus GTX RR

Rewelacyjne, ultralekkie buty przeznaczone do speed-hikingu zostały wyróżnione przez popularny i ceniony na całym świecie magazyn Backpacker. Nagroda Editors Choice jest przyznawana przez redaktorów gazety po długich i wnikliwych testach w terenie. Crosser Plus GTX RR został uhonorowany tym tytułem m.in. za idealne wyważenie poszczególnych elementów buta, co powoduje, że świetnie spisują się zarówno podczas kilkudniowych wypraw z niezbyt ciężkim plecakiem, jak i w czasie ekspresowych, jednodniowych wypadów w góry.

Eksperci Backpackera, posiadający prawie 20-letnie doświadczenie w testowaniu sprzętu outdoorowego stwierdzili, że nie nosili do tej pory lżejszych butów za kostkę niż Zamberlan Crosser Plus GTX RR. Jednak warto podkreślić, że pomimo „piórkowej” wagi tego modelu  zachowują one, według redaktorów uznanego czasopisma, optymalną równowagę pomiędzy lekkością, ochroną kostki oraz wytrzymałością przy większych obciążeniach. Zauważają oni również, że inne lekkie buty trekkingowe dostępne na rynku zyskały niższą wagę kosztem obniżenia górnej części buta względem kostki, gorszego wyprofilowania w okolicy ścięgna Achillesa czy też obniżeniu gęstości materiału podeszwy na śródstopiu. Zamberlan Crosser Plus GTX RR w ocenie testerów sprawdzi się zarówno w szybkim, jednodniowym trekkingu, jak i  podczas kilkudniowych wypraw z niezbyt ciężkim obciążeniem na plecach. Uznali je za bezkompromisowe lekkie buty, zachowujące wiele właściwości cięższego obuwia, co czyni je uniwersalnym i wielozadaniowym obuwiem trekkingowym.

Buty Zamberlan Crosser Plus GTX RR z serii Speed-Hiking służą przede wszystkim do szybkiego przemieszczania się w terenie. Zastosowanie agresywnego bieżnika i odpowiednio wyprofilowanej podeszwy sprzyja przyspieszeniu kroku na podejściu, natomiast doskonała amortyzacja w połączeniu ze stabilnością znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo podczas górskich wędrówek. Gumowy otok w przedniej części obuwia chroni czubek przed uszkodzeniem o kamienie czy skały. Boczny panel został wzmocniony połączeniem materiałowym Kevlar/Cordura na całej długości, co zdecydowanie zwiększa wytrzymałość tego modelu buta. System wiązania sznurowadeł został zaczerpnięty z butów podejściowych, co gwarantuje idealne dopasowanie  obuwia do stopy. Niniejsze rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku Crossera Plus GTX RR, ponieważ miękki materiał cholewki przylega do stopy niczym druga skóra. Zamberlan Crosser Plus GTX RR został wyposażony w membranę GORE-TEX® Extended Comfort charakteryzującą się jeszcze wyższą oddychalnością i zarazem wysoką wodoodpornością oraz odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz buta. Zaawansowaną  podeszwę Vibram® Speed-Hiking zaprojektowano tak, by zapewniała odpowiednią przyczepność na różnych rodzajach podłoża, a jej utwardzony przód sprawdził się podczas podejść. Stabilizator TPU na pięcie maksymalizuje stabilność, podobnie zresztą jak wstawka na śródstopiu, natomiast miękka pianka EVA dodatkowo amortyzuje wstrząsy, zapewniając nie tylko komfort użytkowania, ale również ochronę stawów.