Aktualności

04.11.2016

Zamberlan Welted- maksymalna trwałość

Norwegian Welted i Zamberlan Welted- dopracowane do perfekcji metody konstrukcji butów, które sprawdzą się w najcięższych warunkach.

Od czasów kiedy człowiek zaczął nosić buty ich konstrukcja podlega nieustannym zmianom. Zakłady szewskie z całego świata doskonalą nie tylko wygląd coraz nowszych modeli, ale przede wszystkim funkcjonalność i wytrzymałość, tak aby osoba nosząca buty mogła cieszyć się nimi jak najdłużej. Dobrze dopasowany but to podstawa każdego udanego wypadu w góry czy dłuższej wyprawy trekkingowej. Po wielu kilometrach spędzonych w jednym modelu nabiera on zazwyczaj odpowiedniego kształtu i nie zamienilibyśmy go na żaden inny, gdyby nie zmuszał nas do tego stan obuwia po wielu kilometrach na górskich, skalistych szlakach. Z pomocą przychodzą tutaj tradycyjne konstrukcje butów takie jak Norwegian Welted, czy innowacyjne połączenia różnych technologii mającej miejsce w Zamberlan Welted. Pozwalają one cieszyć się jedną parą butów przez naprawdę długi czas.

Norwegian Welted to jedna z tradycyjnych metod produkcji niesłychanie wytrzymałych i niezawodnych butów. Zastosowanie jej wymaga od producenta doświadczenia, niezwykłych umiejętności oraz użycia odpowiednich maszyn. Finalnie powstaje jednak produkt o ponadprzeciętnej wytrzymałości, którego nie można porównać z żadnym modelem wykonanym w najpopularniejszej obecnie technologii klejenia podeszwy. Cechą charakterystyczną Norwegian Welted są dwa mocne szwy. Pierwszy mocuje cholewkę do wkładki usztywniającej całą konstrukcję buta. Za pomocą drugiego trwale łączona jest z cholewką śródpodeszwa, która ponadto jest klejona, zapewniając niezawodne połączenie dwóch części buta, które przenoszą największe siły. Od dołu doklejane są kolejne części składowe podeszwy. Warstwa poliuretanu o dwóch gęstościach zapewnia odpowiednie tłumienie na twardym podłożu i w czasie długiego marszu. Podeszwa zewnętrzna to sprawdzona guma marki Vibram, która zapewnia odpowiednią trakcję. Taki sposób produkcji buta pozwala zachować niewiarygodną wytrzymałość oraz szczelność buta przez cały okres jego użytkowania. Jednym z modeli w których zastosowano tę technologię jest Zamberlan Tofane NW GT. Za innowacyjność tego rozwiązania przyznano mu między innymi nagrodę Outdoor Industry Award, a także Editor’s Choice magazynu Overland Journal.


Dla osób lubiących rozwiązania hybrydowe Zamberlan opracował unikalną technologię, która zaczerpnęła najlepsze elementy z butów szytych (ponadprzeciętną wytrzymałość) i klejonych (lekkość). W odróżnieniu od opisanej powyżej technologii w Zamberlan Welted zastosowano tylko jeden szew na całym obwodzie cholewki. Mocuje on niezawodnie cholewkę do wkładki usztywniającej. Brzegi są zawijane do środka i podklejane, co dodatkowo zwiększa szczelność buta. Następnie z przodu oraz z tyłu mocowane są gumowe osłony. Do tak przygotowanego buta przyklejana jest od spodu podeszwa. Taka konstrukcja to kompromis skutkujący uzyskaniem dużo wyższej wytrzymałości niż w butach tradycyjnych, ale jednocześnie pozwala na obniżenie całej wagi buta dzięki wykorzystaniu lżejszych podeszew.

Obuwie powstałe w technologii Zamberlan oraz Nowegian Welted to najwyższa półka w dziedzinie butów outdoorowych. Tradycyjne metody w połączeniu z najnowszą technologią to gwarancja długiego i bezawaryjnego użytkowania nawet w ciężkich i wymagających warunkach.